1981 yılında Samsun İli Alaçam ilçesinde doğdu.

İlk öğrenimini 1992 yılında Samsun İli Atakum İlçesi Denizevleri İlköğretim Okulu’nda, Orta öğrenimini 1995 yılında Samsun İli Atakum İlçesi Cumhuriyet Lisesi (Orta Kısmı)’nde, Lise öğrenimini 1999 yılında Samsun İli İlkadım İlçesi Tülay Başaran Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 2004 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü tamamlayarak mezun oldu. Askerlik görevini yedek subay olarak 2005 yılında Adapazarı 1nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı Kalite Güvence Müdürlüğü’nde Zırhlı Araçların Kalite Kontrol İşlemlerinin İstatistiksel Proses Kontrolü (İPK)’nden sorumlu mühendis olarak yaptı.

Meslek hayatına, 2006-2008 yıllarında Dimes Gıda San. Ve Tic. AŞ’de Üretim Planlama ve Lojistik Mühendisi olarak başladı. 2008-2009 yıllarında İSTAÇ AŞ’de Stratejik Planlama Mühendisi olarak çalıştı. 2009-2012 yılları arasında İSTAÇ AŞ’de Geri Kazanım ve Kompost Tesisi Şefi olarak görev aldı. Bu süre içerisinde tesisin bakım-onarım işlemlerinde İPK’nın uygulanması ve tesisin yenileştirme çalışmalarını gerçekleştirdi. 2012 yılında İSTAÇ AŞ’nin yeni ihdas edilen Endüstriyel Atık İşletme Şefliği birimine atandı. Bu birimin kurumsal altyapısının oluşturulması ve operasyonel kabiliyetinin geliştirilmesi için işgücü, makine ekipman ve tesis yatırımlarını yönetti.

Çalışma hayatını Kasım 2015 tarihinden itibaren İstanbul Enerji AŞ’de Proje ve Kurumsal Gelişim Müdürü olarak sürdürmektedir.

Zühtü Çelenk, evli ve 2 çocuk babası olup ingilizce bilmektedir.