Aydınlatma

MİMARİ AYDINLATMA

Mimari aydınlatmanın hedefi; tarihi, kültürel değeri olan yapıları, sanat ve mühendislik eserlerini, başka bir deyişle kenti oluşturan öğeleri aydınlatarak kenti güzelleştirmektir. Tarihsel ve kültürel kimlik taşıyan kentler mimari aydınlatmaları ile de anılmaktadır. Aydınlatılan kentsel değerler, içinde bulundukları kent bölümünün görünüşünü daha anlamlı ve etkili kılarlar.

YAPIM FAALİYETLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü ile imzalanan sözleşme kapsamında Alman Çeşmesi, Dikilitaş, Örme Sütun, Yılanlı Sütun, Su Terazisi, Milion Taşı, Yerebatan Sarnıcı, Ahi Çelebi Camii, Değirmen Han ve Galata Kulesi’nin mimari aydınlatma projeleri ile ilgili çalışmalar tamamlanmıştır.

BAKIM-ONARIM FAALİYETLERİ

İstanbul’un dünya ve Türkiye çapında önemli ticaret, politik, kültür, sanat merkezi olması, yoğun bir nüfusa sahip olması dolayısıyla sürekli aydınlık olması gerekmektedir. Ayrıca geceleri insanların güvenliği içinde iyi bir aydınlatma şarttır. Bunun için sürekli olarak mevcut aydınlatma tesislerinin bakımının yapılması, gereken yerlere yeni tesislerinin yapılması ve bu yeni tesislerin iyi halde muhafaza edilmesi büyük önem arz etmektedir.